You are currently viewing Prawdziwe lody kraftowe w Twoim lokalu – dlaczego to dobry pomysł?

Prawdziwe lody kraftowe w Twoim lokalu – dlaczego to dobry pomysł?

Dowiedz się, jak Twój biznes i goście zyskają dzięki trendzie na lody rzemieślnicze. Zobacz, jak proste jest to z nami!

Lody na gałki kawowe

W ostatnich latach lody rzemieślnicze mocno zyskały na popularności – coraz więcej osób wybiera te tworzone przez małe manufaktury i odchodzi od tanich opcji z supermarketu.

Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający i nie zadowolą się już deserem niskiej jakości. Chcą smaku, który ich zachwyci, który zapamiętają i który będą wspominać z tęsknotą przez następne kilka dni. Smaku, po który wrócą właśnie do Ciebie.

Jeśli jesteś właścicielem kawiarni, restauracji, hotelu lub innego punktu gastronomicznego powinieneś pomyśleć, jak wykorzystać trend na kraftowe lody rzemieślnicze w swoim lokalu – a może on dać Ci wiele biznesowych (i nie tylko) korzyści, które omówimy poniżej.

Poszerzenie oferty o nowość, która przyciągnie więcej klientów

Wprowadzenie do menu kraftowych lodów to nie tylko doskonały sposób na wzbogacenie oferty, ale także na przyciągnięcie nowej grupy klientów. Jeśli dotychczas serwowaliście głównie kawę i kilka ciast, dodanie do menu ręcznie robionych lodów z pewnością przyciągnie uwagę rodziców z dziećmi. W ciepły dzień nic nie zasmakuje lepiej niż pyszne lody, a przy okazji mama i tata mogą skusić się również na aromatyczne espresso.

Jednak nie tylko o dzieci tu chodzi. Zimne desery są równie popularne wśród dorosłych, a wyjście na lody z przyjaciółmi stało się modnym sposobem na spędzanie czasu. Może takie spotkania staną się stałym punktem w Twoim lokalu?

Warto też podkreślić zaletę różnorodności smakowej lodów – zazwyczaj masz w ofercie minimum 4-6 smaków, a często wiele więcej. Każdy klient odnajdzie więc opcję idealnie dopasowaną do swoich preferencji – zarówno fani mlecznych, jak i owocowych wariantów, a także poszukiwacze smaków wegańskich czy bez dodatku cukru. Dodatkowo, smaki często rotują (przynajmniej u nas), co skłoni klientów do regularnych powrotów, by odkryć nowe, ekscytujące kompozycje, które aktualnie znajdują się w ladzie.

Nie zapominajmy także o stałych klientach, bo nikt nie lubi nudy. Dbając o ich doświadczenie, zaskakując ich nowościami, gwarantujesz, że Twój lokal pozostanie ich ulubionym.

Dodatkowe źródło dochodu

Więcej klientów = większy dochód. Lody naprawdę pozwolą Ci więcej zarabiać! I to całkiem nieźle. Średnio nasi klienci w sezonie 2023 mogli cieszyć się dodatkowym zyskiem w wysokości 7000 – 8000 zł miesięcznie. Oczywiście jest to tylko średnia, a dużo zależy od Twojego zaangażowania w odpowiednią promocję.

Szybki zwrot z inwestycji i niskie koszty wprowadzenia

Do rozpoczęcia sprzedaży lodów nie potrzebujesz wiele. Wystarczy zamrażarka (którą możesz kupić lub wypożyczyć), gałkownica i akcesoria, takie jak wafelki, kubeczki, łopatki. I od razu możesz zacząć serwować 😉

Lody jako narzędzie marketingowe

Wprowadzenie naturalnych lodów rzemieślniczych do Twojego lokalu pomoże Ci zwiększyć jego popularność i wyróżnić się na tle konkurencji. To sposób na urozmaicenie wizerunku Twojego biznesu, wprowadzeniu do niego wartości dodanej, a co się z tym wiąże przyciągniecie nowych gości. Poza tym, zadziała też poczta pantoflowa – ludzie spróbują i będą mówić znajomym, że najlepsze lody są właśnie u Ciebie.

Dlaczego zyskasz to wszystko z Lody Specialty?

Założyliśmy naszą markę z prawdziwej pasji do dobrego i zdrowego jedzenia – chcieliśmy pokazać, że zachwycający smak pochodzi z najlepszych składników. Od początku też naszym celem jest ułatwienie właścicielom wprowadzenie naszych naturalnych lodów do ich lokali. Poniżej opisujemy kilka zalet współpracy z nami.

Zachwycający i nieoczywisty smak

Wierzymy, że dobre produkty to podstawa, a w lodach rzemieślniczych nie ma miejsca na chemiczne wypełniacze. W recepturach doceniamy prostotę, jednak uwielbiamy też bawić się smakami – dlatego znajdziesz u nas klasyczną pistację crunchy, jak i zimowy napar z imbirem, kurkumą i pieprzem cayenne. Zawsze idziemy z sezonem – truskawkę robimy w czerwcu, a śliwkę we wrześniu. Czas na dany owoc wykorzystujemy do maksimum, więc kiedy zaczynają się jagody proponujemy nawet 8 kompozycji. Nasze przykładowe smaki znajdziesz tutaj. Gwarantujemy, że nie będzie nudy 😉

Transparentność

Nie lubimy tak często nadużywanego stwierdzenia „lody naturalne”, więc zamiast tego po prostu pokazujemy składy naszych lodów na etykiecie z nazwą smaku, którą dostaje każdy nasz odbiorca wraz z dostawą. Dzięki temu klient od razu może sprawdzić, czy dany smak jest dla niego – bardzo ułatwia i przyspiesza to pracę. Poza tym, nie musisz przejmować się tym, jak opisać dostępne smaki – układasz karteczkę w dowolnym miejscu i tyle.

Opcje wegańskie i bez cukru

To konieczność! Zawsze mamy w ofercie co najmniej kilka w 100% roślinnych i bezcukrowych smaków, które zachwycają taką samą kremowością jak te mleczne – wiele osób nie może uwierzyć, że nie ma w nich grama śmietanki. Coraz więcej konsumentów szuka takich alternatyw ze względów ideologicznych lub zdrowotnych, a my chcemy jak najlepiej wspierać ten trend!

Wygodne dostawy, małe minima logistyczne

Lody na terenie Warszawy i okolic dostarcza nasz kierowca, a w inne miejsca w całej Polsce wysyłamy je kurierem w termoboxach z suchym lodem. Minimum logistyczne to tylko 5 pojemników po 4 kg lodów!

Darmowy marketing z naszej strony

Chcemy, żeby było o Was głośno! Dlatego punkty, które zdecydowały się wprowadzić nasze kraftowe lody do swojej oferty mogą liczyć na darmową promocję na naszych profilach w mediach społecznościowych. Poza tym umieścimy Was na mapce na naszej stronie internetowej. Często też pojawiamy się na eventach w całym kraju, a klienci zawsze pytają, gdzie można nas znaleźć – miło będzie odesłać ich do Ciebie 😉

Podsumowując, wprowadzenie do Twojego lokalu lodów rzemieślniczych z małej manufaktury to sposób na przyciągnięcie nowych gości, urozmaicenie oferty i zyskanie dodatkowego źródła dochodu. Bardzo chętnie Ci w tym pomożemy!

Chętnie też porozmawiamy telefonicznie pod numerem 531585307 lub mailowo na lodyspecialty@gmail.com!

Bartek & Justyna